jilovery.blogg.se

Fresh frozen bubble hash yield
Fresh frozen bubble hash yield












fresh frozen bubble hash yield

$4,000 worth of rosin (from two pounds of flower) Supplies like bags and parchment will cost about $10 per hour, or $80 for the eight-hour day. But now you’ve got to pay your staff and restock supplies. So, you’ve expended $2,000 of flower to get $4,000 worth of rosin. At a price of $20 per gram, your 200 grams of rosin is worth $4,000.

fresh frozen bubble hash yield fresh frozen bubble hash yield

That’s almost exactly 200 grams of rosin. When it presses, you get most of the oil out-around a 19% yield by weight. Let’s say it’s good flower, testing at 22% THC, so it’s market value is $1,000 per pound, or $2,000 total. The biggest factors affecting profit are the cost of the input material and the price of rosin in your market. The biggest factors affecting revenue are the flower/trim quality and your percentage yield. Revenue per hour - Cost of goods sold per hour = Profit per hour.Like a lot of questions, the answer is “it depends.” But let’s oversimplify for a minute: How Much Money can You Make Pressing Rosin? For maximum speed on a high-throughput rosin press like the Triminator TRP Stack, consider employing multiple technicians for the fastest results. Rosin pressing isn’t difficult to learn but it takes practice and attentiveness. Staff quality people for quality product. Aside from bulk flower, time is the most expensive part of rosin pressing and the most easily overlooked. But, for the sake of an ROI comparison, let’s just say you’re growing flower and wholesaling the rosin. The flower may have cost $300 per pound to grow, but if you were going to sell it for $1,000, that’s the real “out-of-pocket.” If you’re vertically integrated and selling directly to consumers, assessing ROI may be more complicated.

#Fresh frozen bubble hash yield full#

Even if you’re growing what you’re pressing, it’s the full sale price of the flower that counts for calculating return on investment (ROI). The price of flower will be your largest and most flexible operating expense. These are fairly straightforward expenses others are more variable… Your rosin pressing setup will need filter bags, parchment paper and, of course, a rosin press and pump. With the extract market expanding and more people going solventless, quick-thinking growers are implementing rosin presses as a solution to low-priced flower. See how easy it is to use a rosin press pressing Super Lemon Haze. But a lot of the paraphernalia you need to make those products-like CO2 extraction machines and post-processing equipment-require large investments and highly-trained staff. National trends show consumers-especially new consumers-turning away from flower in favor of concentrates and edibles. In response, growers are realizing the market for other products. Oregon has reported retail sales of $2 per gram, or about $900 per pound. Growers are getting between $900 and $1,200. Growers in Colorado report an average per-pound price of $1,000 and lows dipping to $600. Depending on your market, it may be a lot worse than that. The national average price for wholesale flower dropped to $1,292 per pound in January of 2018. Retail prices have dropped while labor and materials costs have stayed basically the same. Like other expanding markets, cannabis has gotten competitive. Much to the horror of growers, a larger customer base hasn’t yielded larger profits. If you’re a commercial grower though, the answer is a good one: “more money than you’re making right now.” Even sweeter, getting started can cost as little as a few pounds of flower. But how much money can you make pressing rosin? It depends on a few factors. If you’re considering reaping the returns of a live rosin press, the math isn’t too hard. Learn how one employee can make you $1,720 per day with one rosin press.














Fresh frozen bubble hash yield